Rozstępy to problem natury estetycznej. Te nieestetyczne zmiany skórne, mogą być przyczyną kompleksów. Powstają w wyniku patologii włókien kolagenowych i elastanowych, zazwyczaj wskutek gwałtownej zmiany wagi. Z tego powodu rozstępy bardzo często pojawiają się po schudnięciu lub przytyciu, a także w ciąży. Mogą mieć też podłoże hormonalne. Co dokładnie powoduje rozstępy i czy da się je usunąć? Podpowiadamy.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to widoczne zmiany skórne, które spowodowane są uszkodzeniem struktury włókien kolagenowych, które łączą tkankę łączną ze skórą właściwą. Do uszkodzenia skóry dochodzi zazwyczaj wtedy kiedy działają na nią zbyt duże naprężenia, a więc gdy zbyt szybko się ona rozciąga, na przykład wskutek przybierania na wadze. Wówczas skóra nie wytrzymuje takiego naprężenia i powstają na niej równoległe blizny. Na początku są czerwone, później lekko fioletowe, a po pewnym czasie bledną i są białe. Swoim wyglądem przypominają rozgałęzione pęknięcia i mają charakter trwały.

Przyczyny powstawania rozstępów

Przyczyny rozstępów są różne. Rozstępy dotyczą nawet 90% kobiet w ciąży, ponieważ powstają wskutek zbyt mocnego naciągania się skóry. W tym okresie dodatkowo następuje osłabienie włókien kolagenowych spowodowane nadmierną produkcją kortyzolu, który wpływa na funkcjonowanie fibroblastów, czyli kolagenu i elastyny. Wśród przyczyn powstawania rozstępów można wymienić jednak nie tylko szybki wzrost masy ciała, ale także szybki spadek masy ciała. Rozstępy nierzadko powstają także w okresie dojrzewania, kiedy organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek. Czasami skłonność do powstawania rozstępów uwarunkowana jest genetycznie. Inną przyczyną może być nieodpowiednie nawilżenie skóry, spadek jej jędrności spowodowany na przykład brakiem ruchu czy niedobory cynku w diecie. Jeżeli pojawiły się u nas rozstępy mimo braku ciąży czy szybkiego przybrania na wadze, zalecane jest badanie hormonów oraz sprawdzenie tarczycy.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy mogą pojawiać się w różnych miejscach na naszym ciele, w zależności od tego, gdzie dochodzi do nadmiernych naprężeń skóry. Z tego powodu w ciąży najczęściej obserwowane są na brzuchu oraz piersiach. W przypadku szybkiego przyrostu masy ciała rozstępy mogą pojawić się na przykład na pośladkach, udach, ramionach, a nawet łydkach. Z kolei u nastolatków w okresie dojrzewania obserwuje się najczęściej rozstępy na plecach i w okolicach pach.

Czerwone rozstępy w ciąży

Czerwone rozstępy na brzuchu obserwowane są przez wiele kobiet w ciąży. Ich kolor świadczy o tym, że jest to początkowa faza. Wówczas można odczuwać dodatkowo uczucie swędzenia, pieczenia i napięcia skóry. Czerwone rozstępy są związane z fazą zapalną, która trwa od 12 do 24 miesięcy.

Jak pozbyć się rozstępów?

W pewnych przypadkach możemy domyślić się, że ciąża czy szybkie przebranie na wadze będą miały wpływ na kondycję skóry. W takich sytuacjach warto stawiać na profilaktykę i odpowiednio pielęgnować skórę, zanim jeszcze pojawią się rozstępy. Jeżeli jednak na pośladkach czy brzuchu, a także w innych miejscach, włókna kolagenowe i elastynowe zostały obciążone i pojawiły się już u nas rozstępy, wówczas istnieje kilka metod, dzięki którym możemy się ich pozbyć lub zmniejszyć ich widoczność.

Obecnie dostępne są różne sposoby usuwania rozstępów. Jeżeli jednak chcemy, by blizny te były jak najmniej widoczne, wówczas najskuteczniejsze będą działania profesjonalne, a więc te wykonane w gabinetach medycyny estetycznej czy gabinetach kosmetycznych. Zabiegi kosmetyczne można wykonywać zarówno wtedy kiedy pojawią się świeże rozstępy, jak i późniejszych etapach. Jednak im wcześniej zaczniemy podejmować działania, które mają na celu zmniejszyć widoczność rozstępów, tym lepiej. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi funduszami, by wykonywać zabiegi medycyny estetycznej czy kosmetologiczne, możemy postawić na domowe sposoby na rozstępy i ogólnodostępne kosmetyki. Te metody jednak nie są tak skuteczne jak profesjonalne techniki.

Domowe sposoby na rozstępy i kosmetyki przeciw rozstępom

Usunięcie rozstępów jest najłatwiejsze, kiedy są one dopiero w fazie zapalnej, a więc gdy pojawiają się na naszej skórze czerwone linie. Wówczas można zastosować preparaty, które mają na celu zmniejszenie ich widoczności. Dostępne są one w formie balsamów, żeli, kremów czy ampułek. Przy wyborze konkretnego preparatu, warto kierować się przede wszystkim jego skutecznością. Należy więc przeanalizować jego skład.

W kosmetykach, które poprawiają jędrność i elastyczność skóry, a także wzmacniają ją, dzięki czemu jest odporna na rozciąganie, bardzo często wykorzystuje się m.in. koenzym Q10, elastynę i kolagen, skrzyp polny, flawonoidy, fitosterole, masło shea, bluszcz czy przywrotnik pospolity. Domowymi sposobami możemy wzmocnić i ujędrnić skórę również wykorzystując w tym celu produkty, które mamy w kuchni, a więc oliwę z oliwek czy kawę. Połączenie tych dwóch składników pozwoli nam uzyskać świetny peeling, który pobudzi krążenie krwi i limfy, dzięki czemu tkanki będą się szybciej regenerowały. Możemy stawiać też na preparaty zawierające w swoim składzie kompozycję olejów, które są pomocne podczas regeneracji skóry i mogą zmniejszyć widoczność wrzecionowatych pasm na brzuchu i piersiach oraz innych częściach ciała.

Zabiegi na rozstępy – masaż i mezoterapia igłowa

Wśród nieinwazyjnych zabiegów, dzięki którym nasza skóra może stać się elastyczna i jędrna, wymienia się masaż. Możemy wykonać go samodzielnie. Jednak jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy się do profesjonalisty, który zajmuje się masażem rozstępów. Intensywne, lecz delikatne uciskanie skóry w odpowiedni sposób pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny, a także poprawia krążenie krwi. Masaż można wykonywać na sucho lub na mokro. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj używa się do tego specjalnej szczotki, w drugim zaś oleju.

Rozstępy u mężczyzn i kobiet można spróbować niwelować również przy pomocy banki chińskiej. Jeżeli te zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, kosmetolog może zaproponować nam inne rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie widoczności rozstępów. Wśród nich można wyróżnić na przykład mezoterapię igłową lub radiofrekwencję. Obie te metody polegają na pobudzeniu i wsparciu procesów odnowy skóry, a także wzmocnieniu włókien kolagenowych na rozciąganie i zwiększeniu ilości włókien elastynowych.

W gabinetach kosmetologicznych dostępne są również różnego rodzaju peelingi chemiczne, a także mechaniczne zabiegi złuszczające, które mogą stymulować powstawanie włókien kolagenowych i elastynowych. Wśród peelingów chemicznych, które można wykonywać na rozstępy, wymienia się na przykład w te z kwasem glikolowym. Bardzo często, by zlikwidować te czerwone prążki i aby skóra w miejscu ich występowania była bardziej jędrna, elastyczna i lepiej się prezentowała, kosmetolog może zaproponować nam połączenie kilku skutecznych sposobów, na przykład peelingów z mezoterapią.

Laserowe usuwanie rozstępów

W terapii rozstępów warto wykorzystywać różne techniki, które mają na celu zwiększenie zdolności regeneracji skóry właściwej. Dlatego istotne jest, by stymulować skórę zarówno od zewnątrz, wykonując zabiegi kosmetologiczne czy z zakresu medycyny estetycznej, a także stosując odpowiednią pielęgnację oraz stawiać na ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe oraz właściwą dietę. Istotne jest, by jeść małe posiłki co 3 godziny i unikać niezdrowych pokarmów. Jedną z najskuteczniejszych metod, która stosowana jest zazwyczaj w sytuacji kiedy inne zawiodły, jest laser. Podczas zabiegu dochodzi do martwicy naskórka i pobudzenia procesów naprawczych skóry. Laser więc stymuluje skórę do produkcji kolagenu, a zaletą tego zabiegu jest miejscowe działanie, dokładnie skoncentrowane na czerwone paski. Nie może być on jednak stosowany przez kobiety w ciąży.