Nici liftingujące to zabieg medycyny estetycznej, który od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest tańszą alternatywą chirurgicznego liftingu. Choć nici liftingujące pdo wykorzystywane są w medycynie estetycznej od wielu lat, to wokół nich narosło wiele mitów. Dlatego zanim zdecydujemy się na taki zabieg, powinniśmy wiedzieć, jak dokładnie działają nici liftingujące. Jak wygląda zabieg z użyciem nici liftingujących i czy jest on inwazyjny? Przedstawiamy fakty i mity.

Czym są nici liftingujące pdo?

Warto mieć świadomość, że nici liftingujące są znane w medycynie estetycznej od wielu lat. Nie jest to więc nowa technologia. Choć w Polsce dostępna jest dopiero od kilku lat, to już zdążyła zyskać grono zwolenników. Z tego powodu, zabieg ten cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którym zależy na poprawie gęstości i napięcia skóry, bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, takich jak lifting. Jeszcze kilkanaście lat temu nici liftingujące były wykorzystywane głównie podczas precyzyjnych zabiegów chirurgicznych, w medycynie estetycznej z kolei wprowadza się je pod skórę, aby ją podnosiły i niwelowały jej opadanie. Obecnie bardzo często nici są używane, by pozbyć się tzw. „chomiczków”.

Jakie są rodzaje nici liftingujących?

Obecnie na rynku dostępne są różne typy nici liftingujących. Wśród najpopularniejszych mam wymienić nici gładkie (PDO, Light Lift Spring, Aptos Wire) oraz nici z wypustkami (np Silhouette, Happy Lift, Aptos Light Lift Thread, Needle, Excellence). Rodzaj nici liftingujących dobierany jest przez lekarza do indywidualnych cecha anatomicznych pacjenta, a także jego oczekiwań. System nici liftingujących PDO, czyli wykonanych z polidioksanonu został opatentowany w Korei Południowej i obecnie stosowany jest na całym świecie. PDO to nic innego jak niezwykle cienkie, ale i mocne włókno syntetyczne, które nie powoduje reakcji alergicznych i powikłań. Dlatego w medycynie estetycznej wykorzystuje się jego biomedyczne właściwości.

Jak wygląda zabieg przy pomocy nici liftingujących?

Zabieg z użyciem nici liftingujących oferują kliniki medycyny estetycznej. Nici wprowadza się w głębsze warstwy skóry, aby nie tylko ją napięły, ale także pobudziły produkcję kolagenu. Dodatkowo zwiększają one syntezę kwasu hialuronowego i elastyny, co z kolei powoduje, że skóra jest bardziej nawilżona i napięta. Zabieg ten jest szybki i nie wymaga nacinania skóry, ponieważ nici wprowadza się za pomocą cienkiej kaniuli. Po zaimplantowaniu pod skórę haczyki otwierają się i unoszą opadające tkanki, co daje efekt liftingu. Cały zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut i przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym wybranego obszaru przy pomocy maści znieczulającej. Technika przeprowadzania tego zabiegu wymaga więc jedynie kremu znieczulającego, nici pdo igły do wprowadzenia nici. Mitem jest, że nici pdo unieruchamiają twarz, ponieważ tego nie robią. Ich zadaniem jest jedynie osłabienie mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, dzięki czemu wygląda ona naturalnie.

Jaki jest efekt zabiegu liftingu przy pomocy nici pdo?

Nici pdo zostało wynalezione kilka lat temu w Korei Południowej, kiedy weszły na polski rynek, stały się bardzo popularne, ponieważ pozwalają one nie tylko odmłodzić i ujędrnić skórę, ale także poprawiają owal twarzy i stymulują tkanki do syntezy naturalnego kwasu hialuronowego, a ich zadaniem jest jedynie ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy. Zabieg z użyciem pdo daje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Jednak efekt estetyczny jest bardziej naturalny, a twarz wygląda młodziej, lecz nie sztucznie.

Osoby, które chciałyby wykonać lifting przy pomocy nici PDO często zastanawiają się jak szybko zauważą efekty tego zabiegu. Otóż pierwsze efekty widać od razu po zabiegu. Jednak po około dwóch tygodniach nici zaczynają pobudzać komórki do produkcji kolagenu i wtedy efekty to są mocniej dostrzegalne. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu, czyli materiału, z którego wykonane są nici, powoduje syntezę naturalnego kwasu hialuronowego.

Nici pod skórą, dzięki stymulacji fibroblastów powodują pobudzenie syntezy elastyny, czyli białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. Dzięki temu podskórny lifting za pomocą nici pdo sprawia, że skóra zyskuje nowe „rusztowanie”. Nici po pewnym czasie rozkładają się na kwas polimlekowy i kwas glikolowy, które pobudzają komórki kilka miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu do produkcji kolagenu i elastyny.

Zabieg z zastosowaniem nici pozwala przywrócić jędrność skóry i zniwelować oznaki starzenia się skóry twarzy. Dzięki temu, że zastosowanie nici pozwala ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy i uzyskać efekt zbliżony do botoksu, już tuż po zabiegu nićmi na skórze pacjenta widać zmiany. Nici pdo można stosować też na inne obszary ciała.

Jak długo utrzymuje się lifting twarzy i jak wygląda po nim rekonwalescencja?

Chcąc podtrzymać efekt zabiegu, należy wykonać go ponownie po okresie 1-2 lat, ponieważ okres utrzymywania się nici w organizmie to maksimum 24 miesiące. Po tym czasie rozpuszczają się i efekt wygładzenia zmarszczek, sprężystości i lepszej kondycji skóry znika. Czasem efekt utrzymuje się krócej, np 8-12 miesięcy. Jest to zależne od tego, jak szybko nici uda się całkowicie rozpuścić. Efekty zabiegu są widoczne jednak nawet 2 lata.

Nici pod skórą, dzięki powodują pobudzenie syntezy elastyn. Dzięki temu podskórny lifting za pomocą nici pdo sprawia, że skóra zyskuje nowe „rusztowanie”. W okresie rekonwalescencji, czyli przez około 2-3 tygodnie po zabiegu, należy szczególnie uważać, by ograniczyć ryzyko przemieszczenia się nici. Z tego powodu, warto ograniczać czynniki takie jak:

 • nadmierne używanie mimiki twarzy,
 • przebywanie w wysokich temperaturach,
 • wykonywanie masażu twarzy.

Dodatkowo warto zachować szczególną ostrożność, wykonując w tym okresie zabiegi takie jak peeling czy golenie, a także podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Jakie są przeciwwskazania do założenia nici?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje nici liftingujących, które dobierane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mimo że nici pdo możemy wykorzystać w wielu sytuacjach, a więc nie tylko stosować na twarz ale również inne części ciała, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania liftingu z wykorzystaniem nici. W przypadku nici liftingujących przeciwwskazaniem do ich wprowadzenia pod skórę pacjenta są:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • infekcje wirusowe bakteryjne i grzybicze,
 • aktywna opryszczka,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • tendencja do tworzenia się bliznowców.

Nici można stosować w wieku przypadkach. Jednak o możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu u konkretnego pacjenta zawsze po przeprowadzeniu wywiadu medycznego decyduje lekarz.