Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to jednak nie tylko zmiany, których dokonujemy w naszych mieszkaniach, a także w głowie, ale również zmiany, które ten stan wprowadza w naszym ciele. W ciąży kobiety bardzo często zmagają się ze zmianami trądzikowymi spowodowanymi hormonami, a także rozstępami. Ten ostatni problem dotyczy większości przyszłych mam. Jeżeli szczególnie martwimy się o naszą skórę i chcemy zrobić wszystko, by ciąża nie zmieniła negatywnie jej kondycji, możemy zastosować pewne działania profilaktyczne, które będą mogły przeciwdziałać negatywnym skutkom szybkiego rozciągania się skóry w ciąży. Często jednak to czy pojawią się u nas rozstępy, uzależnione jest od innych czynników, w tym genetyki. Warto jednak stosując odpowiednią pielęgnację skóry, zapobiegać pojawianiu się rozstępów w ciąży. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to pasma na skórze, które powstają wskutek jej nadmiernego rozciągania. Są to trwałe uszkodzenia tkanki, tworzące się wskutek pękania włókien kolagenowych i elastanowych. Na początku przybierają one postać brunatnych lub ciemnoczerwonych pasków, które z upływem czasu jaśnieją. Rozstępy mogą być wypukłe lub wklęsłe. Do uszkodzenia włókien kolagenowych dochodzi wtedy, kiedy gwałtownie przybieramy masę ciała lub któraś część naszego ciała szybko się powiększa. Z tego powodu jest to problem, który dotyczy głównie nastolatków w okresie dojrzewania, sportowców, a także kobiet w ciąży.

Rozstępy u kobiet w ciąży przybierają postać podobną do tych, które obserwowane są u nastolatków czy sportowców. Zazwyczaj pojawiają się już w drugim trymestrze ciąży. Wówczas mogą być ułożone zarówno w pionie, jak i poziomie i pojawiać się w sporych odstępach. Nierzadko jednak odstępy między poszczególnymi rozstępami są niewielkie. Rozstępy u kobiet w ciąży pojawiają się głównie na brzuchu, ponieważ to właśnie ta część ciała rośnie najszybciej razem z rozwijającym się w łonie matki dzieckiem. Kobiety w ciąży muszą jednak liczyć się z tym, że rozstępy mogą pojawić się również w innych miejscach niż na brzuchu, a więc na przykład na piersiach, biodrach czy udach.

Czy da się uniknąć rozstępów w ciąży?

Rozstępy pojawiają się u kobiet w ciąży wtedy kiedy powiększający się brzuch, piersi lub inne części ciała, rosną w takim tempie, że skóra nie może się rozciągnąć, lecz pęka. Wpływ na powstanie rozstępów ma więc wiele czynników. Należą do nich przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Jeżeli kobiety w naszej rodzinie miały skłonności do rozstępów, wówczas istnieje duża szansa, że będąc w ciąży, również wystąpią u nas te nieestetyczne blizny. Pojawienie się rozstępów uwarunkowane jest także przez czynniki hormonalne. Dlatego jeżeli ze względu na czynniki genetyczne i hormonalne jesteśmy narażeni na ryzyko powstania rozstępów w ciąży, wówczas powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę. Istnieje jednak duża szansa, że nawet stosując odpowiednie działania prewencyjne, nie uda nam się uniknąć rozstępów w ciąży.

W dostępnych publikacjach istnieje kilka dodatkowych parametrów mogących zwiększać ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży. Zalicza się do nich w młody wiek, a więc poniżej 25 roku życia, otyłość przed ciążą, a także duży przyrost masy ciała w trakcie ciąży, który wynosi powyżej 15 kg. Możemy więc dbać o regularne nawilżanie skóry, wykonywać masaże i inne zabiegi pielęgnacyjne, jeżeli jednak genetycznie jesteśmy podatne na rozstępy, wówczas najprawdopodobniej pojawią się one u nas w trakcie ciąży.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Jak już wiemy, nie jesteśmy w stanie zapobiec rozstępom w ciąży, jeżeli aspekt ten w naszym przypadku uwarunkowany jest na przykład genetycznie lub istnieją inne czynniki zwiększające szanse na to, że oczekując dziecka, musimy spodziewać się, że na naszym ciele pojawią się te nieestetyczne blizny. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zaprzestać jakichkolwiek działań, mających na celu zapobieganie rozstępom w ciąży. Wręcz przeciwnie – w ramach profilaktyki zalecana jest odpowiednia pielęgnacja skóry przy użyciu kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, regenerującym i odżywczym. Możemy więc sięgnąć po krem na rozstępy w ciąży, balsamy czy olejki lub oliwki i wklepywać je po kąpieli kolistymi ruchami. 

Wśród skutecznych metod profilaktyki rozstępów w ciąży, wymienia się także masaż. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać tylko niektóre kobiety. Zawsze zanim rozpoczniemy takie działania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem  i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań do robienia masażu. W ciąży masaż, który może stanowić profilaktykę rozstępów to ten wykorzystujący technikę głaskania rozgrzanymi dłońmi z dodatkiem olejku. 

Wiele kobiet, które nie mają predyspozycji genetycznych do rozstępów, musi zmagać się z tymi nieestetycznymi bliznami w ciąży ze względu na to, że nie kontroluje swojej wagi i rezygnuje całkowicie z aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że jeżeli nie lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto być aktywnym w ciąży, ponieważ wówczas dotleniamy nasz organizm, dzięki czemu nasza skóra również jest lepiej dotleniona i mniej podatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także uszkodzenia. Co więcej, aktywność fizyczna może pomóc nam utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży. Pamiętajmy, że przyrost wagi w tym okresie jest nieunikniony. Jednak nie powinniśmy jeść za dwóch, a dla dwóch.  

Zwiększenie podaży kalorii warto uzgodnić z dietetykiem. Pamiętajmy, że nawet w ostatnim trymestrze ciąży, nasze zapotrzebowanie kaloryczne to wartość, która wynosi między mniej więcej naszą całkowitą przemianę materii obliczoną za pomocą kalkulatorów w internecie plus 500 do 700 kalorii. Nawet jeżeli rozstępy w ciąży się u nas pojawią, to jeżeli przytyjemy mniej niż 15 kg, może być ich mniej i pojawią się później niż wtedy kiedy będziemy na dużej nadwyżce kalorycznej, która będzie skutkowała gwałtownym przyrostem naszej masy ciała.

Co zrobić jeśli w ciąży pojawiają się rozstępy?

Mimo usilnych starań wielu kobiet pojawiają się u nich rozstępy w ciąży. Co można zrobić w sytuacji kiedy zaczynamy zauważać je na naszym ciele? Warto działać jak najszybciej, ponieważ mamy wówczas szansę zmniejszyć ich widoczność. Jeżeli do tej pory nie stosowałyśmy żadnych kosmetyków, w takiej sytuacji warto kupić balsam na rozstępy w ciąży i zacząć smarować swoją skórę takim preparatem. Możemy też wykonywać masaż strumieniem wody pod prysznicem, a także zadbać o swoją dietę. Istotne jest, by w naszym jadłospisie znajdował się cynk, który może poprawić kondycję naszej skóry. Znajdziemy go m.in. w orzechach, rybach, a także produktach zbożowych. Warto zwracać szczególną uwagę na swoją dietę w ciąży, aby dostarczała nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, nie tylko ze względu na wzrost dziecka, ale także kondycję skóry. Dlatego dobrze, jeżeli znajduje się w niej źródło witaminy A, która pomaga w nawilżeniu skóry czy witaminy D, która może zmniejszać ryzyko rozstępów, a także witamina C pobudzająca produkcję kolagenu. Należy pić również dużo wody, dzięki której skóra będzie nawilżona, elastyczna i lepiej podatna na rozciąganie.

Domowe sposoby na rozstępy – oliwka, kremy i olejki

Chcąc zapobiegać rozstępom, większość kobiet w ciąży stawia na domowe sposoby i odpowiednią pielęgnację skóry, a więc sięga po kremy na rozstępy w ciąży, oliwki, olejki i specjalne balsamy. Wybierając takie preparaty, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład, aby był on niekomedogenny, a więc, by produkt taki nie zagrażał rozwijającemu się w naszym brzuchu dziecku, a także, by był pozbawiony niekorzystny dla naszego zdrowia substancji. Najlepiej stawiać na produkty przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne, przeznaczone dla kobiet w ciąży. W ich składzie może znaleźć się na przykład kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, witamina E, C, A, a także ekstrakty z owoców oraz naturalne oleje m.in. jojoba, arganowy, makadamia, a nawet oliwa z oliwek.

Profesjonalna pielęgnacja i zabiegi na rozstępy zmniejszające ich widoczność

Wiele kobiet nie akceptuje swoich rozstępów po ciąży. Jeżeli chcemy pozbyć się lub zmniejszyć widoczność tych nieestetycznych blizn, możemy skorzystać z szeregu zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach nie uda nam się całkowicie wyeliminować rozstępów. Dodatkowo, jeżeli działania takie chcemy podjąć niedługo po porodzie, zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem czy nie widzi on przeciwwskazań do wykonania konkretnego zabiegu. Najskuteczniejszą techniką usuwania rozstępów jest laser. Po serii zabiegów wykonanych przez profesjonalistę blizny te mogą być mniej widoczne. Pamiętajmy jednak, że jest to dość inwazyjny zabieg i bardzo często nie może być wykonywane podczas karmienia piersią.