Zabieg mikrodermabrazji diamentowej jest obecnie bardzo popularny i wykonywany w wielu salonach kosmetycznych i kosmetologicznych. Polega na mechanicznym ścieraniu warstwy naskórka przy użyciu naturalnego lub sztucznego diamentu. Efekty zabiegu mikrodermabrazji to oczyszczenie skóry i poprawienie jej kolorytu. Na czym dokładnie polega mikrodermabrazja diamentowa i kiedy warto zdecydować się na ten zabieg, a także jakie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Podpowiadamy.

Mikrodermabrazja diamentowa – na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg złuszczający naskórek, a ze względu na jego stosunkowo niską cenę i dużą dostępność, jest jedną z najchętniej wykonywany procedur w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych. Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia do mikrodermabrazji, które wyposażone jest w głowicę diamentową. Podczas takiego zabiegu dochodzi do mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka, a także głębszych warstw skóry przy użyciu diamentowych tarcz.

Kosmetyczka najpierw wykonuje dogłębne oczyszczenie twarzy pacjentki z zanieczyszczeń takich jak pot, sebum, resztki makijażu czy kurz, a następnie przykłada do skóry głowicę próżniową, która zasysa ścierany naskórek. Podczas takiego zabiegu istotne jest, aby osoba, która go wykonuje, dopasowywała głębokość oczyszczania i złuszczania skóry do stanu cery pacjentki, a także indywidualnych potrzeb konkretnych klientek.

Jak przebiega zabieg mikrodermabrazji diamentowej? Opis zabiegu

Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg, który polega na ścieraniu naskórka. Podczas takiej procedury wykorzystywana jest głowica urządzenia do mikrodermabrazji, która wyposażona jest w płytki diamentowe. Głowica ta ma otwór połączony z rurką, która ma ujście w urządzeniu do mikrodermabrazji. W trakcie takiego zabiegu specjalista usuwa martwy naskórek, pot, sebum i inne znajdujące się na twarzy zanieczyszczenia za pomocą specjalnych głowic wyposażonych w pierścienie ścierające.

Złuszczone martwy naskórek jednocześnie jest zasysany do filtra, dzięki czemu zabieg ten jest higieniczny. Połączenie elementów ścierających z siłą podciśnienia pozwala na dogłębne oczyszczenie porów znajdujących się w skórze, a także usunięcie nadmiaru sebum, martwego naskórka i zanieczyszczeń. Przebieg zabiegu jest więc nieinwazyjny. Czas zabiegu mikrodermabrazji to ok. 1-2 godziny. Zabieg mikrodermabrazji trwa krócej w przypadku twarzy, a nieco dłużej, gdy problem skórny dotyczy innej partii ciała. Po takim zabiegu należy szczególnie dbać o wybrany obszar i stosować się do zaleceń kosmetyczki. Profesjonalny gabinet kosmetologiczny po wykonaniu takiego zabiegu poddaje głowicę dezynfekcji, a filtry wraz z rączką wyrzuca. Dlatego jeżeli cena zabiegu jest zbyt niska, warto przed przystąpieniem do zabiegu mikrodermabrazji sprawdzić, czy miejsce, w którym chcemy go przeprowadzić, jest dla nas bezpieczne.

Mikrodermabrazja – wskazania do tego zabiegu kosmetycznego. Kiedy zaleca się wykonanie mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja to mechaniczny peeling, który oczyszcza pory, usuwa martwe komórki naskórka i może pomóc pozbyć się wielu problemów, takich jak przebarwienia, zmarszczki czy przetłuszczanie skóry twarzy. Mikrodermabrazja to popularny zabieg, który warto wykonać w wielu przypadkach. Zdecydować się na zabieg mikrodermabrazji twarzy powinny się jednak osoby, które zmagają się z poszarzałą, zmęczoną, pozbawioną blasku cerą, a także postępującym starzeniem się skóry. Choć mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania naskórka, to ma on również inne właściwości.

Mikrodermabrazja pobudza produkcje nowego kolagenu, dzięki czemu może zniwelować zmarszczki i poprawić elastyczność skóry. Sprawdzi się również w przypadku blizn, przebarwień czy rozstępów. Mikrodermabrazja wykorzystywana jest również u osób, które zmagają się z trądzikiem, rozszerzonymi porami czy zaskórnikami, ponieważ pozwala na głębokie oczyszczenie porów i usunięcie z nich wszelkich zanieczyszczeń, a więc odblokowanie ujść gruczołów łojowych. Pozytywne efekty wykonania zabiegu mikrodermabrazji obserwuje się również w przypadku walki z cellulitem. ponieważ technika ta poprawia ukrwienie skóry.

Efekty mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja jest jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych zabiegów. Mikrodermabrazja może być wykonywana w stałych odstępach czasowych, ale jej pozytywne efekty zauważymy już po jednym takim zabiegu. Wśród efektów mikrodermabrazji diamentowej można wymienić:

 • złuszczenie naskórka w bezpieczny sposób,
 • dogłębne usunięcie zanieczyszczeń z porów i odblokowanie ujść gruczołów łojowych,
 • lepszą wchłanialność kosmetyków i miejscowych preparatów,
 • zmniejszenie widoczności niedoskonałości, blizn, rozstępów czy cellulitu,
 • spłycenie głębokich zmarszczek i likwidację drobnych zmarszczek mimicznych,
 • poprawę elastyczności skóry,
 • rozświetlenie skóry,
 • mniejszą skłonność do łojotoku i trądziku,
 • zregenerowanie skóry.

Bardzo często po zabiegu mikrodermabrazji diamentowej twarz staje się rozświetlona, sprawia wrażenie wypoczętej i młodszej. Mimo że pozytywne efekty mikrodermabrazji można dostrzec już po jednym zabiegu, to w wielu przypadkach, aby osiągnąć oczekiwany rezultat, konieczne jest wykonanie całej serii takich zabiegów. Cena mikrodermabrazji uzależniona jest między innymi od stosowanego w konkretnym gabinecie sprzętu, lokalizacji takiej kliniki, a także jej renomy. Duże znaczenie ma także obszar, w którym wykonujemy mikrodermabrazję. Zabieg ten przeprowadzony jest nie tylko na twarzy, ale również innych partiach ciała, na przykład szyi, dekolcie, a nawet pośladkach. Nierzadko cena pojedynczego zabiegu jest dużo wyższa niż koszt pojedynczej procedury w przypadku wykupienia serii zabiegów. Zawsze warto więc wcześniej sprawdzić cennik w wybranym miejscu, aby postawić na najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania do mechanicznego złuszczania naskórka

Mikrodermabrazja diamentowa polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka i jest dość nieinwazyjnym zabiegiem. Jednak nie każda osoba może poddawać się mikrodermabrazji. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji? Można do nich zaliczyć między innymi:

 • aktywny stan zapalny skóry,
 • niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca czy bliznowce,
 • nowotwory skóry,
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • znamiona,
 • widoczne naczynka,
 • choroby naczyń krwionośnych,
 • czynna faza opryszczki,
 • trądzik różowaty,
 • infekcja grzybicze i bakteryjne występujące na wybranym obszarze.

Ponadto mikrodermabrazja diamentowa nie może być wykonana w miejscu, w którym w ostatnich miesiącach były wykonywane zabiegi chirurgiczne. W przypadku cienkiej i osłabionej skóry również warto skonsultować wykonanie takiego zabiegu ze specjalistą. Niektórzy eksperci zalecają, by wstrzymać się z takim zabiegiem zwłaszcza podczas upalnych miesięcy czy mroźnej zimy, ponieważ w tym czasie skóra jest osłabiona i podatna na uszkodzenia ze względu na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Zabieg ten nie ma jednak ograniczeń wiekowych i mogą go wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Mikrodermabrazja a ciąża

W przypadku mikrodermabrazji diamentowej nie ma przeciwwskazań, by wykonywać ten zabieg w ciąży. Jednak kobiety w ciąży chcące zapisać się na ten zabieg powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie ocenić czy w danym przypadku nie występują przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji. Dlatego aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy maluchowi, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jaki rodzaj mikrodermabrazji wybrać? Diamentową czy mikrodermabrazję korundową?

Mimo że mikrodermabrazja diamentowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów polegających na oczyszczeniu twarzy i usuwaniu martwego naskórka, to obecnie możemy skorzystać również z innych typów mikrodermabrazji, takich jak na przykład mikrodermabrazja korundowa. Czym różnią się te dwa zabiegi? Podstawowa różnica polega na zastosowaniu innej głowicy, lecz mikrodermabrazja korundowa działa na tej samej zasadzie co diamentowa, a więc oczyszcza skórę.

Mikrodermabrazja korundowa znacznie silniej złuszcza naskórek. Dlatego bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona. Z tego powodu technika ta nie jest polecana osobom z cienką, wrażliwą czy naczynkową cerą. W przypadku mikrodermabrazji korundowej kryształki glinu aplikuje się na twarz pod bardzo dużym ciśnieniem. To zwiększa ryzyko powstawania podrażnień. Mikrodermabrazja korundowa działa jednak świetnie na wągry, blizny, rozstępy, cellulit czy rozszerzone pory.

Wśród pozostałych typów mikrodermabrazji można wymienić m.in. mikrodermabrazję wodną, wrzypadku której czynnikiem ścierającym jest woda, a dokładnie roztwór soli fizjologicznej, który również styka się ze skórą pod odpowiednim ciśnieniem. Zabieg jest bezbolesny i bardziej komfortowy niż standardowa mikrodermabrazja diamentowa. Obecnie możemy skorzystać również z mikrodermabrazji tlenowej. Ten zabieg polega na przesuwaniu głowicy po skórze, która również wyposażona jest w głowicę ścierną, lecz ten typ peelingu wykonywany jest za pomocą wodnego roztworu soli fizjologicznej i tlenu. Technika ta również należy do delikatniejszych wersji mikrodermabrazji i jest bezbolesna, a dodatkowo przyjemnie odświeża skórę.