Manicure i pedicure to zabiegi pielęgnacyjne, które oferowane są przez niemal wszystkie gabinety kosmetyczne. Wykonują je osoby, które chcą cieszyć się pięknymi i zadbanymi paznokciami zarówno u dłoni, jak i stóp. O ile manicure zazwyczaj zaliczany jest do zabiegów upiększających, o tyle pedicure występuje w kilku różnych wersjach m.in. leczniczej czy podologicznej. Czym dokładnie różnią się między sobą zabiegi manicure i pedicure? Który z nich jest najmodniejszy, a także jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy.

Czym jest manicure?

Manicure to zabieg pielęgnacyjny dłoni, na który powinny wybrać się osoby, które chcą mieć ładne i zadbane paznokcie u rąk. Podstawowy manicure obejmuje usunięcie starej warstwy lakieru do paznokci, a następnie opiłowanie ich w taki sposób, aby nadać im pożądany kształt i pomalowanie ponownie kolorowym lakierem do paznokci. Manicure można więc wykonać samodzielnie lub w gabinecie kosmetycznym. Obecnie dostępne są różne techniki manicure. Wśród najpopularniejszych wymienia się manicure hybrydowy czy manicure żelowy, które dają efekt na 2-3 tygodnie, a także manicure japoński, który pomaga na łamliwe paznokcie.

Czym jest pedicure?

Pedicure to zabieg pielęgnacji stóp i paznokci u stóp. Zazwyczaj obejmuje on nie tylko malowanie paznokci, ale także usunięcie zrogowaciałego naskórka z podeszwowej części stóp przy pomocy tarki lub frezarki kosmetycznej. Kosmetyczka opracowuje też skórki wokół paznokci, a na stopy nakłada krem, który ma je nawilżyć i zapobiegać takim zjawiskom jak na przykład popękane pędy.

Różnice między manicure i pedicure i przeciwskazania do tych zabiegów

Czym różni się manicure od pedicure? Manicure to zabieg przeprowadzany na dłoniach, z kolei pedicure na stopach. Ten drugi może mieć również charakter leczniczy. Wówczas nie jest przeprowadzany przez kosmetyczkę i nie jest dostępny w każdym gabinecie, lecz czynność tą wykonuje specjalista podolog. Stylizacja dłoni i stóp w przypadku zabiegów kosmetycznych odbywa się przy pomocy frezu i pilnika. W leczeniu schorzeń takich jak nagniotki, pękające pięty, grzybica czy wrastające paznokcie stosuje się m.in. drewniany patyczek, dłuto, skalpel, cążki i kilka innych narzędzi.

Rodzaje pedicure wykonywanych w salonach

Obecnie osoby, które chcą zadbać o swoje stopy, by było one w dobrej kondycji, mogą wykonać wiele różnych typów pedicure. Niektóre z nich dostępne są w gabinetach kosmetycznych, inne zaś gabinetach podologicznych. Wśród najpopularniejszych rodzajów pedicure można wymienić pedicure biologiczny, leczniczy, czyli podologiczny oraz kosmetyczny.

Pedicure kosmetyczny – podstawowy zabieg pielęgnacyjny

Pedicure kosmetyczny to zabieg, który wykonuje się na zdrowych stopach. Polega on na zmyciu lakieru, skróceniu i opiłowaniu paznokci u stóp, a następnie ich oczyszczeniu. Podczas pedicure kosmetyczka może wykonać również masaż stóp. W zakres podstawowego pedicure kosmetycznego wchodzi również usunięcie zrogowaciałego naskórka z pięt i pomalowanie paznokci u stóp. Na końcu nakłada na stopy krem, który zmiękcza skórę i eliminuje pęknięcia stóp i łamliwość paznokci. Przeciwwskazania do tego zabiegu to m.in. grzybica paznokci czy stany zapalne stóp.

Pedicure leczniczy krok po kroku. Jak wykonać ten zabieg leczniczy?

Pedicure podologiczny, czyli leczniczy to podobny zabieg do kosmetycznego. Jest to zabieg na stopach wykonywany przez podologa, który poradzi sobie z problemami takimi jak odciski, grzybica czy wrastające paznokcie. Może mieć on też charakter profilaktyczny. Pedicure leczniczy opiera się więc na usunięciu nagniotków, modzeli czy wrastających paznokci. Podolog może wykonać również zabieg, który usunie grzybicę z płytki paznokcia. Dodatkowo podobnie jak w przypadku pedicure podologicznego, usuwa zrogowaciały naskórek z podeszwowej części stóp. Taką procedurę jednak zawsze poprzedza dokładny wywiad, którego celem jest poznanie problemu pacjenta i znalezienie techniki, która będzie w jego przypadku odpowiednia. Pedicure podologiczny może kończyć się wypielęgnowaniem skóry stóp i paznokci stóp, a także złuszczeniem i zmiękczeniem skóry. Zazwyczaj jednak pedicure podologiczny nie kończy się wykonaniem hybrydy. Pedicure hybrydowy można jednak wykonać w każdym salonie kosmetycznym, nie musimy udawać się do gabinetu podologicznego.