Wybielanie zębów to jeden z najchętniej przeprowadzanych zabiegów przez osoby, które zmagają się z przebarwieniami i przez wygląd swoich zębów nie czują się atrakcyjnie. Możemy skorzystać z wielu różnych technik wybielania zębów. Do najtańszych zalicza się stosowanie drogeryjnych past do zębów, które mają rozjaśnić szkliwo. Jednak często nie spełniają one oczekiwań i nie gwarantują spektakularnych efektów. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, a więc zabieg przeprowadzony przez dentystę przy użyciu profesjonalnych metod. Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów? Podpowiadamy.

Dlaczego z czasem ząb zmienia swój kolor?

Warto wiedzieć o tym, że zęby z czasem po prostu zmieniają kolor i jest to naturalny proces spowodowany przede wszystkim ścieraniem się szkliwa, a także odkładaniem barwnika w zębinie. Zęby ciemnieją również pod wpływem niektórych substancji i pokarmów. Z tego powodu osoby, które spożywają dużą ilość m.in. kawy, herbaty, czerwonego wina lub palą papierosy, bardzo często nie są zadowolone z koloru swoich zębów. Warto wiedzieć, że do erozji szkliwa przyczynia się także ocet i owoce cytrusowe. Bardzo duży wpływ na kolor naszych zębów ma więc dieta, a także ewentualne nałogi. Z czasem również osad nazębny, a więc brak odpowiedniej higieny jamy ustnej również doprowadza do zmiany koloru zębów. Czasami mimo naszych starań to czynniki genetyczne lub nieświadome zgrzytanie zębami podczas snu powodują, że z czasem zmieniają one kolor.

Jaką metodę wybielania zębów wybrać?

Estetyczne uzębienie pozwala nam się każdego dnia szeroko uśmiechać i ma duży wpływ na naszą pewność siebie, a także łatwość nawiązywania kontaktów towarzyskich. Z tego powodu, jeżeli zmagamy się z przebarwieniami zębów i chcemy pozbyć się tego problemu natury estetycznej, możemy rozważyć  ich wybielenie. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych metod wybielania zębów.

Najtańsze techniki samodzielnego wybielania to te, w których możemy wykorzystać apteczne i drogeryjne pasty wybielające, paski czy żele w połączeniu z uniwersalnymi nakładkami. Tego typu preparaty mogą jednak wywołać podrażnienie dziąseł, a czas ich stosowania niezbędny do otrzymania oczekiwanego efektu często jest bardzo długi i wynosi nawet kilka miesięcy. Jeżeli więc chcemy uzyskać szybszy efekt wybielania i przeprowadzić taki zabieg pod kontrolą specjalisty, powinniśmy zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym.

Metoda nakładkowa – na czym polega?

Jedną z najczęściej wybieranych metod wybielania zębów u dentysty jest technika nakładkowa. Dzięki niej można wybielić zęby samodzielnie w domu, jednak pod pewną kontrolą stomatologa. Metoda nakładkowa polega na tym, że dentysta wykonuje wyciski zębów, z których następnie wykonywane są indywidualne nakładki. Pacjent otrzymuje specjalny preparat wybielający, a także indywidualnie dopasowane do jego jamy ustnej nakładki i następnie przez około 10-14 nocy powinien spać z nałożonym preparatem wraz z nakładką na zębach. Dzięki tej metodzie można wybielić zęby nawet do 6 tonów. Wymaga ona jednak więcej czasu i może powodować skutki uboczne takie jak podrażnienie błony śluzowej czy nadwrażliwość zębów. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić też przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne. Rezultaty wybielania utrzymują się nawet 3 lata.

Wybielanie zębów laserem – jak przebiega?

Jedną z profesjonalnych metod wybielania zębów jest ta, w której wykorzystuje się laser. Warto mieć świadomość, że laser może zmienić kolor naszych zębów, nie wywołując przy tym bólu, a także innych skutków ubocznych. Obecnie wiele osób uważa, że laser jest najbardziej efektywnym sposobem wybielania zębów, ponieważ pozwala cieszyć się pacjentom z nowego uśmiechu po 2-3 godzinach w ciągu dnia, a nie tygodni. Metoda ta polega na tym, że stomatolog nakłada na zęby pacjenta specjalny żel aktywny, a następnie jest on naświetlany za pomocą lasera. Dzięki temu, w ciągu zaledwie dwóch godzin możemy cieszyć się nowym śnieżnobiałym uśmiechem.

Wybielanie zębów lampą – co warto wiedzieć?

Osoby, które mają problem z nadwrażliwością zębów, mogą skorzystać z wybielania lampą. Technika ta polega na nałożeniu specjalnego żelu na zęby, który następnie jest aktywowany przez źródło akceleratora. Metoda ta pozwala na osiągnięcie naprawdę spektakularnych efektów, ponieważ dzięki zastosowaniu tej techniki możemy wybielić zęby nawet o 14 odcieni. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, której efekty utrzymują się nawet do 3 lat. Po wybielaniu należy stosować białą dietę, aby nie barwić zębów i pasty z dużą zawartością fluoru.

A może licówka?

W sytuacji kiedy przebarwienia zębów współistnieją ze zmianą struktury zęba, wówczas samo wybielanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów w postaci poprawy estetyki uśmiechu. W takim przypadku bardzo często nie można zastosować wielu metod wybielania, ponieważ mogłyby one dodatkowo uszkodzić ząb. Wówczas rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, jest leczenie protetyczne w postaci na przykład licówek. Są to  specjalne nakładki, które mocowane są do tych struktur na stałe. Ich zadaniem jest odtworzenie funkcji kształtu zębów.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Zabieg wybielania zębów należy do chętnie wybieranych technik z zakresu stomatologii estetycznej. Warto jednak wiedzieć, że należy się do niego odpowiednio przygotować i wcześniej skonsultować się z lekarzem. Jakie działania należy podjąć zanim zostanie przeprowadzone wybielanie? Przed przystąpieniem do zabiegu należy umówić się na zabieg higienizacji oraz skaling, aby pozbyć się kamienia i osadu, który zgromadził się na powierzchni zębów. Niezwykle istotne jest, aby uzupełnić wszystkie ubytki i wyleczyć zęby, a dopiero później wybrać się na zabieg wybielania zębów.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania do tego zabiegu

Coraz więcej osób decyduje się zmienić odcień zębów na jaśniejszy, dzięki profesjonalnemu zabiegowi wybielenia. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Może nim być ciąża, chociaż każdorazowo o możliwości wykonania tej procedury decyduje lekarz. Osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów i dziąseł również mogą znaleźć się w grupie, która nie powinna mieć wykonywana tego zabiegu. W sytuacji, kiedy jednak powodem nadwrażliwości jest zły stan uzębienia, wówczas po wyleczeniu próchnicy i przeprowadzeniu usuwania kamienia nazębnego, możliwe jest wykonanie wybielania.