Histeroskopia jest wysoce precyzyjną techniką służącą do diagnozowania schorzeń macicy i stanowi najbardziej renomowaną metodę wykrywania źródeł problemów z płodnością. Co jeszcze kryje się za tą fascynującą procedurą? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, by dowiedzieć się więcej.

Na czym dokładnie polega histeroskopia?

Histeroskopia umożliwia precyzyjne obejrzenie macicy, endometrium i ujść macicznych jajowodów przy wyjątkowo dużym powiększeniu. Dzięki długiemu i cienkiemu narzędziu znanemu jako histeroskop, wyposażonemu w kamerę na końcu, możliwe jest wprowadzenie go przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy. Rękojeść tego urządzenia posiada specjalne pokrętła, które pozwalają lekarzowi regulować intensywność światła docierającego do macicy.

Obraz wnętrza macicy jest transmitowany na ekran, co pozwala lekarzowi na bardzo dokładną ocenę jej stanu. Dodatkowo histeroskop jest wyposażony w specjalny instrument do pobierania próbek tkanek, które są następnie poddawane badaniom histopatologicznym. Na podstawie tych wyników lekarz może zdecydować o konieczności podjęcia leczenia.

Jakie są wskazania do wykonania histeroskopii?

Zabieg ten jest często stosowany w celu zidentyfikowania przyczyn nieregularnych krwawień z dróg rodnych, takich jak przedłużające się, nadmierne krwawienia między miesiączkami oraz krwawienia pomenopauzalne. Procedurę tę wykonuje się również u kobiet doświadczających nawykowych poronień i mających problemy z płodnością. Ponadto histeroskopia jest używana do diagnozowania endometriozy, stanów przednowotworowych i nowotworów endometrium oraz w przypadku podejrzenia przerwania ciągłości ściany macicy. Może być również stosowana do usunięcia ciał obcych z wnętrza macicy, włączając w to nieprawidłowo umieszczone wkładki wewnątrzmaciczne.

Histeroskopia jest bardzo precyzyjną metodą, która umożliwia wykrycie polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych z imponującą skutecznością na poziomie odpowiednio 92% i 82%. Jeśli chodzi o wykrywanie raka trzonu macicy, czułość tego badania wynosi około 80%.

W jakich przypadkach nie można poddawać się zabiegowi histeroskopii?

Histeroskopia jest bezpiecznym zabiegiem, pod warunkiem, że przeprowadza ją doświadczony lekarz, dlatego lista przeciwwskazań do tego procederu jest stosunkowo krótka. Zabiegu z pewnością nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz u pacjentek z aktywnym stanem zapalnym w narządach płciowych. Kolejnymi przeciwwskazaniami są obfite krwawienia z macicy, stwierdzone uszkodzenie ściany macicy oraz pojawienie się powikłań po wcześniej przeprowadzonej histeroskopii.