Podwójny podbródek jest przede wszystkim defektem estetycznym, który może spotkać zarówno osoby szczupłe, jak i zmagające się z nadwagą lub otyłością. Dlatego wśród przyczyn występowania podwójnego podbródka wymienia się nie tylko nadmiarową ilość kilogramów, ale także predyspozycje genetyczne czy nieprawidłową postawę, a także utratę sprężystości skóry. Z tego powodu drugi podbródek częściej występuje u osób starszych, które zmagają się z mało elastyczną skórą. Drugi podbródek to problem natury estetycznej, ponieważ zmagając się z nim, zazwyczaj zauważamy, że nasz owal twarzy staje się nieco rozmyty, a twarz wydaje się pełniejsza. Bardzo często, zwłaszcza w początkowej fazie, podwójny podbródek zauważamy dopiero na przykład na zdjęciach wykonywanych na, z boku i wówczas zaczynamy zastanawiać się, co możemy zrobić, aby się go pozbyć. Istnieje kilka metod zarówno z zakresu medycyny estetycznej, jak i kosmetologii, które mogą pomóc nam pozbyć się drugiego podbródka. W jaki sposób możemy z nim walczyć? Podpowiadamy.

Podwójny podbródek – czym jest?

Pod pojęciem podwójnego podbródka rozumiemy warstwę tkanki tłuszczowej, która jest zlokalizowana w górnej części szyi, tworząc pod brodą nieestetyczny fałd. Nadmiar tej tkanki umiejscowiony pod brodą powoduje, że twarz wydaje się pełniejsza i traci swój owal. Podwójny podbródek to więc defekt estetyczny polegający na nadmiernym kumulowaniu się tkanki tłuszczowej pod brodą.

Z tzw. drugim podbródkiem zmagają się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni i bardzo często ten defekt estetyczny jest u nich źródłem wielu kompleksów, ze względu na niemożność jego zamaskowania z uwagi na lokalizację gromadzące się tkanki tłuszczowej. Z podwójnym podbródkiem zmagają się nie tylko osoby z nadwagą i otyłością, ale także szczupłe, ponieważ wśród przyczyn tej przypadłości wymienia się nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej w całym ciele, ale również szereg innych czynników.

Przyczyny powstawania podwójnego podbródka

Przyczyny pojawienia się podwójnego podbródka mogą być różne. Jeżeli nie zmagamy się z nadmierną masą ciała i zauważymy fałd skóry oraz tkanki tłuszczowej pomiędzy twarzą a szyją, który powiększa się dosyć szybko, warto udać się do endokrynologa, ponieważ być może ten podwójny podbródek zwiastuje problemy z tarczycą. Wśród przyczyn drugiego podbródka wymienia się więc nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej, a także wody w organizmie, spowodowany przez otyłość i lub nadwagę, ale także choroby tarczycy, uwarunkowania genetyczne czy złą pozycję podczas snu.

Bardzo często wadliwa postawa, w której głowę „wciskamy” w ramiona powoduje utratę sprężystości mięśni szyi i podbródka, w związku z czym w tkankach rozrastają się komórki tłuszczowe, które powodują ten nieestetyczny efekt podwójnego podbródka. Jedną z przyczyn problemów z nadmierną ilością tłuszczu w okolicach brody i szyi może być także opalanie zarówno na słońcu, jak i w solarium, ponieważ pod wpływem działania promieni UV włókna kolagenowe znajdujące się w tych rejonach pękają, co z kolei powoduje utratę sprężystości skóry, a dodatkowo naskórek przez promieniowanie traci wodę i staje się przesuszony, co kolei również może skutkować pojawieniem się podwójnego podbródka.

Często u osób starszych, a także tych, które zmagają się z utratą elastyczności i sprężystości skóry, zwłaszcza w okolicach brody i szyi, można zauważyć podwójny podbródek spowodowany właśnie utratą sprężystości mięśni tego regionu i tkanek, przez co w tych miejscach rozrastają się komórki tłuszczowe powodujące ten nieestetyczny efekt. W wielu przypadkach jednak to predyspozycje genetyczne są przyczyną nadmiernego gromadzenia się komórek tłuszczu w tej okolicy.

Wśród przyczyn podwójnego podbródka można wymienić również nieodpowiednią pielęgnację skóry twarzy i szyi, ponieważ włókna kolagenowe z roku na rok stają się coraz słabsze i potrzebują wsparcia. Jeżeli więc nie dostarczamy im prawidłowych substancji w postaci kremów czy masaży, wówczas włókien kolagenowych jest coraz mniej w tym rejonie i są one coraz słabsze, co powoduje powstawanie podwójnego podbródka. Czasami również drugi podbródek wywołany jest przez niezdrową dietę i zatrzymywanie się wody w organizmie.

Czy można samodzielnie usunąć drugi podbródek?

W redukcji podwójnego podbródka można wykorzystywać zarówno domowe sposoby, jak i zabiegi medycyny estetycznej. Żeby udało nam się zlikwidować drugi podbródek, musimy najpierw zastanowić się nad tym, co wywołuje u nas ten nieestetyczny defekt. Jeżeli problem podwójnego podbródka spowodowany jest nadmierną masą ciała, wówczas jeżeli zredukujemy zbędne kilogramy, możemy usunąć również podwójny podbródek. W sytuacji, kiedy drugi podbródek wywołany jest poprzez niepoprawną postawę ciała, wówczas wykonując odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym przestaniemy się garbić, możemy z powrotem doprowadzić do odpowiedniego napięcia skóry i usunąć drugi podbródek.

W wielu przypadkach jednak, zwłaszcza jeżeli skóra w tym miejscu straciła jędrność, choć możemy stosować masaże czy kremy, może okazać się potrzebna konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem. Taki specjalista określi, w jaki sposób możemy pozbyć się tego defektu. Czasami wystarczy wykonać małoinwazyjny zabieg w znieczuleniu miejscowym. w innych przypadkach z kolei polecany jest zabieg liposukcji, który jest już techniką inwazyjną. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dlatego, jeżeli problem podwójnego podbródka jest dla nas istotny, najlepiej umówić się na konsultacje ze specjalistą.

Jak zlikwidować drugi podbródek? Dieta i ćwiczenia, czyli redukcja tkanki tłuszczowej wynikającej z otyłości

Jeżeli przyczyną pojawienia się podwójnego podbródka jest nadmierna masa ciała i dodatkowe kilogramy, które zyskaliśmy w ostatnim czasie, wówczas zanim zdecydujemy się na skorzystanie z metod medycyny estetycznej, warto zdecydować się na redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ odchudzanie może okazać się skuteczne w usuwaniu podwójnego podbródka. Jeżeli zostanie przeprowadzone prawidłowo, wówczas utrata kilogramów wpływa na poprawę wyglądu całego ciała, a więc również twarzy czy skóry na szyi. Jeżeli więc zmagamy się z nadwagą lub otyłością i chcemy zlikwidować drugi podbródek, warto zacząć od diety redukcyjnej oraz ćwiczeń.

Powinniśmy obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i obniżyć je o około 10-15%. Pamiętajmy, by spożywać jak najwięcej owoców oraz warzyw, a także by na naszym talerzu znalazło się białko w postaci ryb, chudego mięsa, nabiału czy strączków oraz węglowodany złożone w postaci artykułów pełnoziarnistych. Warto zrezygnować ze słodyczy i tłustych potraw i pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry nie tylko od zewnątrz, ale również wewnątrz. Dlatego, aby obniżyć zwiotczenie skóry na szyi i pozbyć się drugiego podbródka powinniśmy pić więcej wody.

Jak pozbyć się podwójnego podbródka? Masażem

W redukcji drugiego podbródka może pomóc nam również masaż. Odpowiednio dobrana technika nie tylko prowadzi do utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w tych regionach, ale również wpływa na poprawę napięcia skóry i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Masaż możemy wykonać samodzielnie lub udać się do gabinetu kosmetologicznego. Obecnie bez problemu znajdziemy filmiki obrazujące to, w jaki sposób należy wykonywać masaż w okolicach podbródka, aby pozbyć się tłuszczu z tego regionu. Popularnym sposobem, który poprawia owal twarzy jest masaż przy pomocy kamienia gua sha. Podobne ruchy jak w przypadku tej techniki możemy jednak wykonywać, wykorzystując w tym celu własne dłonie i odpowiednio ułożone palce.

Zabiegi medycyny estetycznej na drugi podbródek – liposukcja podbródka

Dla wielu osób likwidacja podwójnego podbródka mimo stosowania specjalistycznych zabiegów, masaży czy zmiany diety jest trudnym zadaniem i żadna z dotychczas zastosowanych technik nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Czasami skóra wraz z wiekiem traci swoją jędrność. Przez to skóra staje się nieco obwisła, również w regionie szyi i żuchwy. W takim przypadku czasami jedynym rozwiązaniem jest wykonanie plastyki podbródka.

Takie specjalistyczne zabiegi wykonywane są przez lekarza medycyny estetycznej. Decydując się na taką procedurę, warto zawsze wcześniej dowiedzieć się, jak będzie ona wyglądała, jakie są przeciwwskazania, a także ryzyko związane z takim zabiegiem, ponieważ jest to procedura inwazyjna. Liposukcja podbródka, to zabieg, podczas którego lekarz wykonuje nacięcie w okolicy żuchwy, przez które wprowadza specjalny płyn, który oddziela tkankę tłuszczową od pozostałych tkanek, a następnie mieszanina płynu i tkanki tłuszczowej jest odsysana. Jest to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego procedura ta nie jest bolesna, jednak jest dość inwazyjna, ponieważ przez około tydzień po zabiegu liposukcji należy nosić opaskę uciskową i zmieniać opatrunki po nacięciu skóry.

Zabiegi na podwójny podbródek – termolifting, mezoterapia, lipoliza iniekcyjna

Profilaktyka podwójnego podbródka jest bardzo istotna, ponieważ utrzymywanie prawidłowej masy ciała, wykonywanie masaży, a także odpowiednie nawodnienie i pielęgnacja okolic żuchwy i szyi powodują, że skóra w tych okolicach jest jędrna i pozbawiona nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzięki czemu przez długi czas nie musimy zmagać się z defektem estetycznym w postaci drugiego podbródka. Takie działania jednak nie gwarantują, że nigdy nie będziemy się z nim zmagać, choćby ze względu na to, że wraz z wiekiem gęstość naszej skóry właściwej maleje. Wiele tutaj do powiedzenia mają również czynniki genetyczne.

W momencie pojawienia się drugiego podbródka warto zacząć działać jak najszybciej i na przykład udać się do gabinetu kosmetologicznego. Popularne zabiegi, których celem jest likwidacja drugiego podbródka to na przykład termoliza, nici aptos, mezoterapia czy lipoliza iniekcyjna. Lifting podbródka można wykonać również za pomocą wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej w technologii hifu. Metod pozwalających usunąć ten defekt estetyczny jest naprawdę wiele. Dlatego, jeżeli podwójny podbródek jest źródłem naszych kompleksów, powinniśmy zacząć działać jak najwcześniej.