Cellulit to zmora wielu kobiet. Stanowi on przede wszystkim defekt natury estetycznej, lecz często wpływa też negatywnie na nasze poczucie własnej wartości, przez co nie czujemy się atrakcyjnie, zakładając krótkie spodenki lub spódniczki, a także spodnie z cienkiego materiału. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają zredukować widoczność pomarańczowej skórki. Połączenie wszystkich tych metod może przynieść oczekiwane rezultaty i pozbyć się cellulitu. Obok aktywności fizycznej czy zdrowej diet,y a także właściwego nawodnienia, warto zastosować masaż antycellulitowy. Istnieje kilka technik masażu, które skutecznie pobudzają układ limfatyczny i mikrokrążenie, co sprawia, że pozwalają zredukować cellulit z ud, pośladków i innych okolic. Jakie efekty daje masaż antycellulitowy? Czy naprawdę redukuje cellulit i poprawia krążenie krwi? Jak pozbyć się cellulitu? Podpowiadamy.

Czym jest cellulit?

Cellulit to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jego powodem jest przede wszystkim nieregularne gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod skórą, w efekcie czego jest ona widoczna w postaci nieestetycznych zmian na na skórze. Stwardnienie włókien tkanki łącznej w okolicach mikrokrążenia oraz tkanki tłuszczowej dotyczy nawet 90% kobiet. Predyspozycje do powstawania cellulitu nierzadko są genetyczne. Czasami za pomarańczową skórkę odpowiadają zmiany hormonalne, wiek, płeć, choroby współistniejące, a także styl życia.

Warto mieć świadomość, że wyróżniamy cellulit wodny i tłuszczowy. Ten pierwszy związany jest z odkładaniem się rezerw tłuszczowych i nadmiernym gromadzeniem wody. Najczęściej obserwowany jest u młodych kobiet. Z kolei tłuszczowy, inaczej nazywany lipidowym, polega na niekontrolowanym nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej w pewnych miejscach i zazwyczaj dotyczy dojrzałych kobiet.

Czym jest i jak działa masaż antycellulitowy?

Masaż antycellulitowy ma na celu poprawę krążenia krwi, usunięcie nadmiaru wody z organizmu czy wykonanie drenażu limfatycznego, który rozbije komórki tłuszczowe i ułatwi przepływ krwi oraz limfy. Obecnie istnieje wiele różnych typów masaży, które określane są jako antycellulitowe, ponieważ wspomagają walkę z pomarańczową skórką. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie w domu, inne zaś oferowane są przez specjalistów. Poszczególne techniki, takie jak masaż bańską, drenaż limfatyczny, masaż rollerem czy ręczny przynoszą nieco inne rezultaty. Celem każdej z tych technik jest jednak ujędrnienie skóry i redukcja widoczności cellulitu.

Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Najprostszą techniką wykonywania masażu w domu jest ta, w której wykorzystuje się masażer na cellulit. Specjalne rollery do masażu wykonane są z silikonu, który nie podrażnia skóry, lecz stymuluje krążenie krwi, a nawet łagodzi bóle napięciowe. Takie masażery wyposażone są w specjalne wypustki, które stymulują skórę, a także znajdującą się pod nią tkankę tłuszczową, co sprzyja poprawie jędrności i napięcia. 

Przed przystąpieniem do takiego masażu, warto wykonać peeling antycellulitowy. W wersji domowej możemy w tym celu wykorzystać fusy z kawy połączone z niewielką ilością cynamonu. Już sam peeling pobudzi krążenie krwi i pomoże pozbyć się martwego naskórka. Rollera możemy używać zarówno na sucho, jak i na mokro, na przykład pod prysznicem. Po masażu należy zaaplikować na skórę balsam, olejek lub krem o właściwościach antycellulitowych. Zabieg taki należy wykonywać przez 15-20 minut codziennie na partiach objętych cellulitem.

Kolejnym domowym masażem antycellulitowym jest ten z wykorzystaniem specjalnej szczotki. Jest to masaż na sucho. Należy wówczas od stóp, kierując się w stronę serca pod kątem 45 stopni, szczotkować ciało. po wykonaniu takiego masażu warto wziąć prysznic i nałożyć olejek lub balsam antycellulitowy.

Jaki rodzaj masażu antycellulitowego wykonują profesjonaliści?

W gabinetach kosmetologicznych dostępne są różne zabiegi, które mają na celu redukcję cellulitu. W takich miejscach możemy wykonać też masaż twarzy, pleców i innych części ciała. Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik oferowanych przez profesjonalistów można wymienić masaż ręczny oraz masaż bańką chińską. Ten pierwszy polega na uciskaniu i masowaniu miejsc, w których znajduje się cellulit, tak, aby pobudzić krążenie krwi i limfy, rozbijać cząsteczki tłuszczu znajdujące się pod skórą, zredukować zastoje limfatyczne i poprawić elastyczność i sprężystość skóry. Odpowiednio wykonany masaż ręczny może być skuteczną bronią w walce z cellulitem. Istotne jest jednak, aby masażysta wiedział, jak duży nacisk powinien przykładać do konkretnych partii ciała. Bez wątpienia jednak technika ta jest jedną z najskuteczniejszych metod wykorzystywanych w walce z cellulitem.

Kolejnym masażem antycellulitowym oferowanym przez gabinety kosmetyczne jest masaż bańką chińską. Choć można go wykonać również samodzielnie w domu, to ten przeprowadzany przez specjalistów często przynosi lepsze rezultaty. Masaż ręczny może być również połączony z masażem bańką chińską. Wówczas specjalista wykorzystuje techniki takie jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, wytrząsanie, a także wspomnianą bańkę, która wykorzystuje podciśnienie. Wszystkie te działania przyspieszają metabolizm i usuwanie produktów przemiany materii z organizmu. Pobudzają krążenie i działanie układu limfatycznego, dotleniają komórki podskórne, dzięki czemu skóra staje się sprężysta i jędrna, ma lepsze ukrwienie i jest dotleniona. Podciśnienie w bańce powinno być jednak dobrane w taki sposób, by zabieg nie był bolesny.

Roller czy bańki – co daje efekty w walce z cellulitem?

Pomarańczowa skórka pojawia się  u wielu kobiet. Z tego powodu, obecnie na rynku dostępne są różne narzędzia, które mają działać zarówno profilaktycznie, jak i pomagać się pozbyć całkowicie lub chociaż zredukować cellulit. Wśród nich można wymienić m.in. bańkę antycellulitową, roller z wypustkami czy specjalne szczotki. Działanie szczotek i rollera zostało opisane powyżej. Wiele kobiet jednak decyduje się na to, by samodzielnie wykonać masaż bańką chińską w domu. Jak powinny przeprowadzić taki zabieg, by pozbyć się cellulitu?

Najpierw na ciało należy nałożyć odpowiedni olejek do masażu, a następnie ścisnąć bańkę i przyłożyć ją do wybranej części ciała. Po zwolnieniu nacisku bańka zassie skórę. Następnie przynajmniej 2-3 razy, zdecydowanymi ruchami, należy przesuwać bańkę po skórze. Istotne jest, aby taki masaż zacząć od okolic kostek lub kolan, a następnie przesuwać się ku górze, czyli zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, a więc w jakim przebiegają węzły chłonne znajdujące się w okolicach pachwin oraz pach. Na początku taki masaż powinien trwać od 10 do 20 minut, a później, kiedy skóra przyzwyczai się do takiej formy, możemy go wydłużać. 

Efekty masażu antycellulitowego

Najlepsze efekty wykonywania masażu antycellulitowego możemy zauważyć w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na masaż limfatyczny, który pomaga pozbyć się cellulitu, wyeliminować grudki podskórne, poprawić przepływ limfy i pobudza krążenie krwi. Zarówno masaż bańką chińską, rollerem, szczotką, jak i ręczny pozytywnie wpływają na poprawę krążenia krwi, a także kondycję skóry i mięśni. Jeżeli jednak towarzyszy nam cellulit w ciąży, zmagamy się z żylakami, pękającymi naczynkami lub innymi problemami, warto wiedzieć, że większość tych dolegliwości jest przeciwwskazaniem do wykonywania większości masaży antycellulitowych. Warto więc przed rozpoczęciem takiej praktyki, skonsultować się ze swoim lekarzem i dowiedzieć się, czy wybrana przez nas metoda nam nie zaszkodzi.